zdjecie_Lightroom_2014_01

Bernarda-Anna
Bielenia

Absolwentka kierunków aktorskiego i reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Po uzyskaniu dyplomu aktorskiego rozpoczęła pracę w macierzystej uczelni na stanowisku asystenta u prof. Krzysztofa Niesiołowskiego, prof. Tomasza Jaworskiego, prof. Jana Plewaki, prof. Piotra Damulewicza, prof. Zdziaława Dąbrowskiego. Od 1993 roku zajmowała się kształceniem studentów w specjalności aktorskiej związanej z teatrem formy. Na początku swojej pracy twórczej współpracowała z Białostockim Teatrem Lalek jako aktorka, obecnie współpracuje z tym teatrem jako reżyser (reż. „Kraina Śpiochów”, reż. „Piotruś i wilk”, asystentura przy spektaklach „Teksas Jim” w reż. P. Aignera i „Pięcioksiąg Izaaka” w reż. W. Kobrzyńskiego). Ma na swoim kącie również wydawnictwo płytowe zrealizowane w ramach programu stypendialnego Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych (Bajka muzyczna „Kraina Śpiochów”).

W1997 roku związała się z powstającym w Białymstoku ośrodkiem Telewizji Polskiej. Reporter, dziennikarz, prezenter, lektor, wydawca, twórca programów autorskich – to specjalności, których doświadczyła podczas 13 lat współpracy z TVP. Jest autorką reportaży, felietonów i autorskich programów obejmujących swoim zasięgiem tematy kulturalne („Ars”, „Indeks”, „Kadry Kultury”) oraz edukacyjnych, dedykowanych dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym („Podróże Teatralne” i „Kulisy” – obecnie emitowane przez TVP ABC). Współpracowała między innymi z programem realizowanym przez TVP S.A. „Domowe przedszkole”. Współtworzyła program „Klops i Drops” na zlecenie TVP POLONIA.

Współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Kultury Żydowskiej (film „Ołówek” Tomasza Wiśniewskiego w reż. Bernardy Bieleni – World’s Premiere at the San Francisco Jewish Film Festival 2012).

Współpracuje z Policealnym Studium Wokalno-Aktorskim („Tango Surrealo – czyli nieaktualny przewodnik po miłości”, reżyseria i wraz z Wojciechem Szelachowskim scenariusz).

Uczestniczy w wielu polskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych, prowadzi warsztaty teatralne. Nagroda Prezesa TVP S.A. w kategorii najlepszy program kulturalny; nagroda Rektora AT za wybitne osiągnięcia pedagogiczne. Obecnie jest związana z kierunkiem reżyserii białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Warszawie. Otwarta na współpracę w dziedzinach teatru i telewizji.